pátek 22. dubna 2011

Nechtěně záhrobní humor

Nakladatelství Plejáda vydalo minulý rok dvoudílnou obří antologii Z upířích archivů (The Vampire Archive, 2009) sestavenou Otto Penzlerem. Přitom se českým redaktorům podařil jeden neuvěřitelný vtip, který mě včera přiměl v hospodě udiveně zakokrhat. Zajímalo by mě, zda jsem první, kdo se o tomhle evidentně nechtěném džouku zmiňuje na netu nebo v médiích. Celá záležitost je o to zdařilejší, že se vyskytla v horrorové knize.
Ale k věci. Na samotný závěr druhého svazku si totiž můžete přečíst doslova toto:

Přes veškerou snahu nakladatelství se nepodařilo dohledat kontakt na překladatele Tomáše Korbaře a Hanu Žantovskou. Prosíme proto uvedené překladatele, aby se spojili s nakladatelstvím za účelem vyplacení honoráře.

Tak přátelé, tu usilovnou snahu bych opravdu chtěl vidět! Sestavilo snad nakladatelství Plejáda tým spiritistů, kteří mají za úkol navázat kontakt s oběma překladatelskými velikány? Nebo parta z Plejády očekává, že je paní Žantovská († 2004) s Tomášem K. († 1976) opravdu vyhledají? Případně, tkví jádro pudla v tom, že odpovědní redaktoři (když pominu fakt, že nemají ani ponětí o tak zásadních jménech české literatury) jenom neumějí používat Google?
Nevím jak vás, ale mě tato záležitost zároveň pobouřila i pobavila. A Plejáda si může na své konto připsat jednu velkou ostudu.

Kdo ví, zda měl tenhle trapas nějakou zajímavou dohru - při zběžném hledání na netu jsem nic nenašel. V každém případě celá ta věc o lecčems vypovídá.

4 komentáře:

 1. Hehehe. Ale snaha sa cení.

  OdpovědětVymazat
 2. Tú knihu som chvíľu váhal, či si nekúpim.

  OdpovědětVymazat
 3. To vypovídá třeba o tom, že nakladetelství Plejáda sestavilo svou knihu, aniž by si sehnalo autorská práva...

  OdpovědětVymazat
 4. Taky jsem se nad tím zlomil smíchy, když jsem si ty knihy kupoval. No, redakčně je to odfláklé, respektive amatérské a zjevně se to veze na "vampír vlně", ale pro nás, které upíři v literatuře zajímají, je to i tak požehnaný (sakra, to není vhodný epiteton!:)) materiál k práci :)

  OdpovědětVymazat